Wojskowa Komenda Uzupełnień w Tarnowie


czcionka mniejsza czcionka normalna czcionka większa
SZKOLENIE

Szkoleniem żołnierzy WOT zajmują się wojskowi (m.in. żołnierze Wojsk Specjalnych, weterani misji w Afganistanie i Iraku) oraz cywile. Są to zarówno instruktorzy i szkoleniowcy z brygad i batalionów, ale również byli mundurowi skupieni w Mobilnych Zespołach Szkoleniowych. Ci ostatni specjalizują się w szkoleniu z tzw. „zielonej taktyki”, czyli prowadzenia działań w rejonach słabo zurbanizowanych i w górah oraz „taktyki czarnej”, czyli walki na terenach miejskich a także w szkoleniu z ratownictwa i ochrony infrastruktury krytycznej.

Osoby z wojskowym doświadczeniem (żołnierze po zasadniczej służbie wojskowej i rezerwiści) w pierwszym etapie służby w WOT szkolić się będą na tzw. szkoleniach wyrównawczych (8 dni). Pozostali "wojskowi nowicjusze" przejdą przygotowawcze szkolenie szesnastodniowe.

Każdego „terytorialsa”, w tym absolwentów „szesnastek” i kursów wyrównawczych czeka trzyletni cykl szkolenia. Pierwszy etap - szkolenie indywidualne potrwa rok. W tym czasie żołnierze będą się uczyć podstaw taktyki i strzelania. Zajęcia będą odbywać się podczas 11 dwudniowych spotkań oraz zintegrowanego, dwutygodniowego szkolenia w terenie. Podobny cykl będzie prowadzony w drugim rok służby, ale tu nacisk zostanie położony na szkolenie specjalistyczne. Żołnierze będą wysyłani na różnego rodzaju kursy i szkolenia. Trzeci rok szkolenia będzie poświęcony na zgrywanie kompanii.

 

MODEL SZKOLENIA ŻOŁNIERZY OT PEŁNIĄCYCH TSW


 

www.terytorialsi.wp.mil.pl

    
pdf

Kontakt

Wojskowa Komenda Uzupełnień w Tarnowie
J.Dąbrowskiego 11
33-100 Tarnów
tel. 261138650
fax. 261138668
wku.tarnow@ron.mil.pl